Pi Network je jedním z nejnovějších projektů, které přitahují pozornost mezi investory do kryptoměn. Pojďme se podívat, zda má tato kryptoměna budoucnost nebo jestli jde o scam. 

Za Pi Network stojí absolventi Stanfordu, jejich projekt způsobuje v komunitě kryptoměn rozruch, a to ještě před jejím úplným spuštěním. Projekt je ve vývoji od roku 2018 a pořád zůstává v testovacím režimu.

Spousta lidí věří, že mohou profitovat na této kryptoměně díky tomu, že budou stát u samého počátku, podobným způsobem jako to udělali první osvojitelé bitcoinů, kteří vydělali obrovské peníze z těžby a držení mince. Jiní mezitím přirovnali Pi k víceúrovňovému marketingovému podvodu, který nemá žádnou hodnotu.

Co je to však Pi Network a jak funguje? Slyšeli jste už o těžbě kryptoměny pomocí mobilního telefonu a chcete zjistit více o tom, jestli dává smysl získat Pi mince jako potenciální investici? Tento článek přináší přehled toho, čeho chce síť Pi dosáhnout.

Co je to Pi network?

Pi Network tvrdí, že je první a jedinou digitální měnou, kterou můžete těžit pomocí vašeho telefonu. Těžba kryptoměn je velmi energeticky náročný proces a k vyřešení složitých matematických výpočtů vyžaduje hodně počítačového výkonu. Prostřednictvím složitého počítačového programu Pi Network není těžba tak náročná a využívá k ověřování transakcí sérii hlasování a výměny dat.

Pi Network tvrdí, že uživatelé mohou těžit měnu prostřednictvím mobilní aplikace bez vybití baterie telefonu a díky tomu je tento proces dostupný teoreticky komukoli. Pi Coin je kryptoměna, která běží v síti Pi, ale pořád zůstává v režimu před oficiálním vydáním. Pi Network je v současné době ve druhé fázi projektu, ale zatím není známo, kdy bude fáze 3 spuštěna.

Tato třetí fáze podle whitepaperu uvidí spuštění hlavního blockchainu. Zde se kryptoměna Pi bude moci připojit k burzám, což umožní obchodování s Pi Coin. Neexistuje však datum vydání fáze 3, ani náznak pokroku. Whitepaper uvádí, že to bude v době kdy komunita ucítí, že je software připraven k produkci a byl důkladně testován na testovací síti.

Uživatelé, kteří vytěžili kryptoměnu Pi, budou moci své mince vybírat nebo směňovat pouze během třetí fáze projektu, kdy Pi přejde na zcela decentralizovaný blockchain.

Jakmile bude fáze 3 spuštěna, budou moci držitelé převést své mince jinam. Prvotní uživatelé hromadí kryptoměnu Pi v očekávání, že se cena po spuštění fáze 3 prudce zvýší. Mobilní aplikace Pi funguje jako kryptoměnová peněženka propojená s telefonním číslem uživatele nebo účtem na Facebooku. Stejně jako u jiných veřejných blockchainů bude blockchain Pi umožňovat externím peněženkám uchovávat mince Pi a provádět transakce. Zdrojový kód blockchainu Pi Network vývojáři nezveřejnili.

Kde je hodnota Pi network?

Vzhledem k tomu, že Pi zatím nelze obchodovat na žádné burze, tak v současné době nemá žádnou hodnotu.

Známý novinář specializující se na investice pan Myron Jobson dodal: „Je těžké pochopit, kde je hodnota pro uživatele. V současné době uživatelé plýtvají výdrží baterie svého mobilního telefonu na těžbu „Pi Coinu“, který je bezcenný a v současné době jej nelze utratit. Uživatelé se toho drží v naději, že to jednou bude něco stát. Jedinou viditelnou hodnotou jsou uživatelská data. Klíčovým rizikem pro zapojení lidí je manipulace se shromažďováním dat projektu, oprávněními a softwarem třetích stran obsaženým v aplikaci.“

Aplikace nabízí uživatelům zvýšit rychlost těžby tím, že pozvou přátele a rodinu, aby se připojili k projektu. Na stránkách projektu Pi network najdeme, že dřívější členové sítě těží vyšší rychlostí než ti, kteří jdou po nich. Z tohoto důvodu to vypadá jako víceúrovňový marketing (MLM),

Je síť Pi legitimní nebo jde o podvod?

Stejně jako u všech nových kryptoměnových projektů je těžké s jistotou vědět, jestli jde o legitimní nebo podvodný projekt. Jinými slovy, dávejte si pozor na předávání většího množství vašich osobních údajů, než byste chtěli sdílet. 

Aplikace je také postavena na úplně nové a neprokázané technologii. Přestože jsou dány vznešené sliby, existuje nulová záruka, že tato síť bude mít budoucnost. Je příliš brzy na to, abychom věděli, jestli vydělané mince budou něco stát. Z tohoto důvodu by si uživatelé měli dávat pozor na to jaké osobních údajů, které předávají.

Kombinace potřeby náboru a příslibů budoucího bohatství je klasickým znakem pyramidové struktury. Síť Pi však nelze technicky popsat jako pyramidové schéma, protože zatím žádné peníze nezměnily majitele. Spíše by se dalo říci, že aplikace okrádá uživatele o jejich čas a data. 

Vývoj Pi network

Se značkou založenou na čísle π byla 1. fáze projektu zahájena 14. března 2019, s bezplatnou aplikací pro těžbu Pi. Do června 2019 měla síť více než 100 000 aktivních uživatelů a o rok později, když byla spuštěna fáze 2, jich bylo více než 3,5 milionu. Aplikace začala zobrazovat reklamy v květnu 2020, aby poskytla zdroj financování projektu. Uživatelská základna dosáhla na konci května 2021 18 milionů uživatelů.

Půlení mince Pi

Mince Pi je kryptoměna, která běží v síti Pi, a podobně jako u jiných kryptoměn, jako jsou BTC, byla kryptoměna Pi navržena tak, aby podléhala pravidelnému „půlení“, aby byla chráněna její vzácnost. Půlení je, když se počet mincí, které těžař obdrží za zpracování nových transakcí, sníží na polovinu, když je dosažen určitý milník.

Míra těžby Pi se snížila o polovinu z 1,6 π za hodinu na 0,8 π, když dosáhla 100 000 uživatelů. Poté zase o polovinu na 0,4 π za hodinu, když dosáhla 1 milionu. Znovu se snížila na 0,2 π, když dosáhla 10 milionů uživatelů. Bude se nadále snižovat na polovinu, přičemž dokumentace ukazuje plán dosáhnout nuly u 1 miliardy uživatelů.

pi halving

Co se vytváří na Pi Network?

Během prvního čtvrtletí roku 2021 představili vývojáři novou aplikaci Pi Brainstorming v platformě Pi Apps, která uživatelům umožňuje navrhovat nápady na aplikace, připojovat se k projektům a zapojovat ostatní uživatele.

Během druhého čtvrtletí se hlavní vývojový tým Pi Network zaměřil na budování platformy Pi Utilities, včetně povolení aplikací třetích stran s peněženkou. Peněženka umožňuje vývojářům testovat transakce na Pi Testnet, ale nepovoluje skutečné převody Pi. 

Jak funguje těžba?

Nejedná se o „těžbu“ v tradičním smyslu. Důvodem je, že Google i Apple nepovolují těžební aplikace ve svém výkladu. Na Pi Network Redditu je napsáno toto vysvětlení:

Úkolem aplikace je generovat dokumenty Pi, které budou uplatněny na hlavní síti poté, co projdete KYC.

V důsledku toho Pi Network uvádí, že: „Pi neovlivňuje výkon vašeho telefonu, nevybíjí baterii ani nepoužívá data ze sítě.“

Uživatelé jsou vyzváni, aby se přihlásili každých 24 hodin a stiskli tlačítko blesku, aby zahájili těžbu. Pi uvádí, že ověří, že nejsou roboti. Každý nový účet na platformě získá jeden bezplatný Pi coin (1π).

Na rozdíl od uzlů v sítích, jako jsou bitcoiny, které používají protokoly proof of work (PoW), Pi Nodes používají algoritmus založený na Stellar Consensus Protocol (SCP). Pi Nodes ověřují transakce na distribuované účetní knize a dosahují shody v pořadí nových transakcí, které účetní kniha zaznamenává.

Pod SCP vytvářejí uzly PI bezpečnostní kruhy nebo skupiny tří až pěti důvěryhodných lidí, které zná každý z uživatelů sítí. Kruhy zabezpečení vytvářejí globální síť důvěryhodnosti, která zabraňuje podvodným transakcím, protože transakce lze ověřit pouze ve sdílené účetní knize, pokud důvěryhodné uzly schválí.

Shrnutí

Nejde jednoznačně říci, jestli se jedná o podvod, protože projekt ještě nebyl spuštěn a uvidí se až v budoucnu jestli vše bude tak jak vývojáři slibují. Pi Network shromažďuje data uživatelů a profituje tím, že do aplikace vkládá personalizované reklamy. Úspěch tohoto projektu závisí na výsledcích spuštění hlavní sítě, což nevypadá, že by mělo přijít v nejbližší době. Do té doby zůstává Pi projektem, který nemá žádnou hodnotu, kromě shromažďování uživatelských informací a jejich použití pro marketingové účely. Radši bych se do tohohle projektu nepouštěl, protože vypadá až moc podezřele jako pyramidové schéma a myslím si, že jsou tu lepší projekty, kterým je vhodné věnovat váš čas.

Okomentovat

1 × one =

Hledáme redaktory

Baví vás psát o kryptoměnách? Jste fanoušky alternativních měn? Chtěli by jste se stát autory článků na tomto webu? Napište nám, rádi přijmeme dalšího kolegu do týmu. Těšíme se na vás.

COINY.cz © 2020 | Bytcoiny, kryptoměny, ICO ... | Vše o elektronických coinech. Elektronické peněženky, obchodování, směnárny ... Návody, informace, rady ...

Novinky emailem

Pro přihlášení k odběru vyplňte email