El Salvador jako první země na světě přijal bitcoin za své oficiální platidlo. Zákon vstoupil v platnost 7. 9. 2021 a jeho návrh představil už v červnu prezident Nayib Bukele. Hlavním argumentem je zamezení odlivu peněz, které inkasují bankovní instituce za poplatky při zahraničních transakcích. Země tak přichází až o pětinu HDP, které do země posílají svým rodinám Salvadorci žijící v zahraničí. Řešením je podle salvadorského prezidenta bitcoin. Jak se země vyrovná s touto velkou změnou? Může to mít devastující následky pro malé pouliční obchodníky? Dokáže se přizpůsobit i starší věková skupina?

Malá středoamerická země učinila zásadní krok a přijala bitcoin vedle amerického dolaru jako svoji druhou oficiální měnu. Od tohoto kroku si prezident a vláda slibují nejen zamezení ztrát při zahraničních transakcích, ale také příliv turistů a investorů do země. 

Den před zavedením kryptoměny oznámil salvadorský prezident Nayib Bukele, že El Salvador nakoupil 400 bitcoinů. 

Hlavním důvodem tohoto kroku je podle vlády odliv státních peněz a v důsledku toho snižování HDP. Až třetina ze šesti milionů Salvadorců pracuje v zahraničí a jejich rodiny ve vlasti jsou závislé na penězích, které jim posílají. Tyto transakce činí dle BBC v přepočtu přes 83 miliard korun, tedy až pětinu HDP země. Při transakcích se ztrácí ročně dle Bukeleho až 400 milionů dolarů, které jdou do rukou zprostředkovatelům remitencí. 

Převody také často trvají i několik dní a jsou spojeny s mnohými komplikacemi. A právě tahle úskalí má vyřešit zavedení nového platidla. Platby bitcoinem jsou rychlé, levné a v neposlední řadě bezpečné.

Zákon počítá s tím, že se do přijímání plateb bitcoinem musí zapojit všechny obchodující subjekty. Salvador spustil digitální peněženku Chivo, do níž se občané přihlašují pomocí národního ID. Ten, kdo si aplikaci stáhne, do ní získá jako bonus bitcoin, v hodnotě 30 dolarů. V zemi má být k dispozici také 200 Chivo peněžních automatů. 

“Jako všechny inovace projde i bitcoin v Salvadoru cestou učení. Každá cesta do budoucnosti je taková a ne všeho se dosáhne za den nebo za měsíc,” uvedl salvadorský prezident na svém twitteru.

Jak to vypadá s adopcí bitcoinu přibližně dva týdny od doby, kdy zákon vstoupil v platnost? Podle posledních průzkumů velká část obyvatel bitcoinu a jeho fungování vůbec nerozumí. Polovina respondentů v kryptoměny nemá důvěru a nehodlá do nich v budoucnu investovat. Vládní kryptoměnovou peněženku Chivo si nainstalovalo už 1,6 milionu Salvadorců. U peněžních automatů se začaly ihned tvořit dlouhé fronty, většina občanů je však použila k výběru 30 dolarů, které získali při instalaci aplikace. Věřme, že je země na správné cestě. Je však stále na jejím začátku. V dlouhodobém horizontu je klíčová podpora občanů ze strany vlády, a to zejména v oblasti vzdělávání o kryptoměnách a o jejich fungování.

Okomentovat

five × one =

Hledáme redaktory

Baví vás psát o kryptoměnách? Jste fanoušky alternativních měn? Chtěli by jste se stát autory článků na tomto webu? Napište nám, rádi přijmeme dalšího kolegu do týmu. Těšíme se na vás.

COINY.cz © 2020 | Bytcoiny, kryptoměny, ICO ... | Vše o elektronických coinech. Elektronické peněženky, obchodování, směnárny ... Návody, informace, rady ...

Novinky emailem

Pro přihlášení k odběru vyplňte email